poniedziałek, 12 września 2016
Programowanie iPhone / iOS . Jak zacząć?
Od jakiegoś czasu tutoriale o programowaniu iPhone / iOS na moim blogu przeżywają drugą młodość. Oczywiście nie da się ukryć, że niestety nie są one najnowsze. Mimo iż nie są to teksty całkiem oderwane od rzeczywistości, technologia poszła nieco do przodu i iOS troszkę się zmienił :) Ponieważ otrzymałem wiele próśb i zapytań o uaktualnienie podstawowego kursu programowania iPhone / iOS w ciągu kilku najbliższych paru tygodni postaram się materiały na stronie nieco odświeżyć. W związku z wypuszczeniem nowej wersji iOS - iOS 10 wydaje się to jeszcze bardziej na czasie.
Zaczniemy od tego, co potrzebne jest, aby zacząć zabawę z programowanie iPhone / iOS. W zasadzie wystarcza dwie rzeczy Mac i środowisko programowania Xcode.
W zasadzie żeby zacząć zabawę rejestracja w programie developerskim Apple nie jest konieczna. Samo posiadanie Apple ID pozwala na bezpłatne pobranie narzędzi Xcode, bibliotek SDK i innych zasobów. (Jeśli nie masz jeszcze Apple ID możesz założyć go tutaj. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz zacząć zabawę z programowanie iPhone / iOS. W przypadku jednak, gdy będziesz chciał zacząć dystrybuować swoje aplikacje poprzez AppStore, konieczna będzie rejestracja w programów developerskim Apple. Roczny koszt tej przyjemności to $99. Poniżej zestawienie tego, co oferuje dostęp poprzez logowanie z wykorzystaniem Apple ID w porównaniu z programem płatnym.
Generalnie, jeśli dopiero zaczynasz, aby zminimalizować koszty, polecam skorzystanie z bezpłatnej opcji. Często tworzenie oprogramowania zajmuje nieco dłużej niż przewidujemy. Jeśli już będziesz gotowy do szerszego testowania i dystrybucji oprogramowania na AppStore, dopiero wtedy zapisz się do programu. Więcej informacji na temat korzyści płynących z przystąpienia do programu znajdziecie tutaj.
Poza wspomnianymi wyżej dwoma programami; bezpłatnym opartym na Apple i płatnym dla programistów indywidualnych, Apple oferuje dwa dodatkowe programy. Jest to program developerski dla firm oraz program „Enterprise” dla dużych organizacji chcących rozprowadzać swoje aplikację wewnątrz organizacji. Nie będę się tu wgłębiał w żadna z tych opcji, więcej informacji znajdziecie na stronach Apple. |
Archiwum
Ostatnie wpisy
Tagi
|