RSS
piątek, 23 sierpnia 2013
Raspberry-Pi konfiguracja zdalnego dostępu cd. - wykorzystanie RDP

 

Dzisiejszy wpis adresowany jest do osób uczulonych na ‘terminal’ :)
chociaż podejrzewam, że takich jest naprawdę niewiele, zainteresowali się w końcu Pi.

Aby zalogować się do Pi zdalnie korzystają z protokołu RDP (ang. remote desktop protocol) musimy najpierw zainstalować na nim XRDP. Po raz, być może ostatni korzystając z terminala, logujemy się do naszego serwera (jeśli nie pamiętasz jak to zrobić sprawdź poprzedni wpis) i wykonujemy następujące polecenie:


$ sudo apt-get install xrdp

 

Raspberry-Pi konfiguracja zdalnego dostępu - kliknij aby powiększyć

 

 

Po kilku chwilach i udanej instalacji możemy zdalnie zalogować się do naszego Raspberry korzystając z klienta Remote Desktop bądź to dla Windows bądź dla Mac OS.

Aby uruchomić klienta w systemie Windows wystarczy z konsoli wpisać polecenie:

mstsc


Raspberry-Pi konfiguracja zdalnego dostępu

 

 Bądź wybrać aplikacje ‘Remote Desktop Connection’ z menu Start > Wszystkie Programy > Akcesoria (ang.: Start > All Programs > Accesories)

Aplikacje dla Mac OS możemy pobrać ze stron Microsoftu (link poniżej):
Microsoft Remote Desktop Connection Client for Mac 2.1.1.

Poniżej kilka screenów demonstrujących logowanie na Mac’u

 

Raspberry-Pi konfiguracja zdalnego dostępu

 

Raspberry-Pi konfiguracja zdalnego dostępu

 

Do logowania używamy oczywiście naszego normalnego loginu do Raspberry-Pi (np.: domyślny login i hasło Raspbiana pi/raspberry)

 

Raspberry-Pi konfiguracja zdalnego dostępu

 

W następnym wpisie opisze instalacje i podstawowa konfiguracje serwera Subversion.

środa, 21 sierpnia 2013
Raspberry Pi - konfiguracja zdalnego dostępu

 

Wpis dzisiejszy jest pierwszym z dwóch, może trzech, opisujących instalacją i konfiguracje serwera kontroli wersji Subversion  na Raspberry Pi. Nie jest to najoryginalniejsze zastosowanie naszego urządzona, ale może okazać się bardzo przydatne dla każdego programisty (i nie tylko). Moj działający serwer poniżej :)

 

Raspberry Pi - serwer Subversion

 

Aby zbudować sobie podobny potrzebne nam będą:

• Raspberry Pi z zainstalowanym systemem Raspbian  (adaptacja tutoriala do innych dystrybucji nie powinna nastręczyć większych problemów),

• lokalna sieć, do której będzie można podłączyć nasze urządzenie,

• komputer stacjonarny lub laptop.

Poniższe kroki opisują konfiguracje oparta na sieci przewodowej. W rozwiązaniu można wykorzystać również sieć WiFi, sposób postepowania byłby bardzo podobny, należałoby się jednak zaopatrzyć w kompatybilną z Raspberry Pi bezprzewodowa kartę sieciową.

1. Konfiguracja serwera SSH.

Do konfiguracji wykorzystamy aplikacje Raspi-config. Z terminala Raspbian wykonujemy następujące polecenie:

pi@morts-pi ~ $ sudo raspi-config

Sposród wyświetlonych pozycji wybieramy 8 - Advanced Options:


Raspberry Pi konfiguracja SSH

 

A nastepnie przechodzimy do A4 SSH - Enable/Disable remote command line access to your Pi using SSH.

 

Raspberry Pi konfiguracja SSH

 

Wybieram Enable i wciskamy Enter. Po chwili nasz serwer zostanie skonfigurowany.

 

Raspberry Pi konfiguracja SSH

 

W przypadku polaczenia przewodowego i wykorzystaniu routera z serwerem DHCP, przy domyślnych ustawieniach sieciowych Raspbian’a, już w tym momencie moglibyśmy podłączyć się zdalnie, korzystając z klienta SSH, do naszego Raspberry Pi. Oczywiście przydzielany automatycznie adres IP nie jest najlepszym rozwiązaniem.

2. Ustalenie adresu MAC Raspberry Pi:

Po zamknięciu Raspi-config, będąc ciągle zalogowanym lokalnie do naszego Pi urządzeniu, warto jest sprawdzić jak jest adres MAC jego karty sieciowej. Wykorzystamy go później do przypisania dla naszego urządzenia statycznego adresu IP na routerze. Sprawdzić to możemy wykonując poniższe polecenie.

pi@morts-pi ~ $ ifconfigUstalenie adresu MAC Raspberry Pi

 

 

3. Modyfikacja konfiguracji sieciowej Raspberry Pi

Zanim zaczniemy zmianę ustawień sieciowych urządzenia warto utworzyć ich kopię zapasową wywołując z konsoli następujące polecenie:

pi@morts-pi ~ $ sudo cp /etc/network/interfaces /etc/network/interfaces.backup

Zmieńmy plik ustawień następująco:

pi@morts-pi ~ $ sudo nano /etc/network/interfaces


Modyfikacja konfiguracji sieciowej Raspberry Pi

 

Aby zapisać zmiany wciśnij CTRL + X.

 

Uwaga! Przed zmianami warto zapoznać się z konfiguracja własnego serwera. Może okazać się, iż maska sieciowa (netmask) i bramka (gateway) powinny być inne. Można też oczywiście skorzystać z innego adresu IP :)

 

Skrypt do skopiowana poniżej.

auto lo

iface lo inet loopback
iface eth0 inet static
address 192.168.1.111
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1

allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet manual
wpa-roam /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
iface default inet dhcp


4. Restart Raspberry Pi.

Po zmianie konfiguracji sieciowej Rasperry Pi musimy go zrestartować:

pi@morts-pi ~ $ sudo shutdown –r now

5. Konfiguracja routera.

W przypadku, gdy nasz router przydziela adresy IP dynamicznie (DHCP) warto zadbać o to, aby nasz, bądź co bądź serwer :), korzystał zawsze z tego samego adresu. W moim wypadku będzie to 192.168.1.111. Zakładam w tym momencie, że osoba, która zdecydowała się na zakup Raspbery Pi ma również router, umożliwiający dokonanie odpowiednich zmian w konfiguracji routera. Routery wykorzystane przez mnie to Linksys E2000 oraz Linksys WRT54GL (poniższy screen pochodzi z pierwszego modelu).

Po zalogowaniu do naszego routera, musimy znaleźć sekcje umożliwiającą konfiguracje rezerwacji adresu DHCP. Powinno się ona znajdować na jednym z ekranów z podstawowymi ustawieniami sieci.


Konfiguracja rutera

 

Gdy już ja zlokalizujemy, w sekcji „Manually Adding Client”, musimy wybrać nazwę dla naszego urządzenia, wybrać adres IP, który chcemy by był do niego przypisywany oraz adres karty MAC, zanotowany wcześniej.

6. Logowanie zdalne do Raspberry Pi

W tym momencie możemy korzystać z naszego Pi zdalnie. Aby zalogować się do urządzenia na Mac-u musimy wydać z terminala poniższe polecenie (pamiętając oczywiście o zmianie adresu IP i nazwy użytkownika, jeśli korzystamy z innego niż domyślnie utworzony użytkownik pi:

>ssh 192.168.1.111 -l pi


Logowanie zdalne do Raspberry Pi - Mac

 

Najlepszym klientem SSH dla systemu Windows jest PUTTY.

 

Logowanie zdalne do Raspberry Pi - Windows

 

Logowanie zdalne do Raspberry Pi - Windows

 

W kolejnym wpisie opiszę instalację i konfigurację serwera Subversion, a w jednym z kolejnych jak logować się do Pi korzystając z klienta Remote Desktop (to dla osób uczulonych na terminal :)

 

poniedziałek, 19 sierpnia 2013
Co sprawdzić, jeśli nasz samochód / model RC nitro nie chce odpalić?

 

Dziś zupełnie z innej beczki :) lista rzeczy, które powinniśmy sprawdzić, jeśli nasze, sterowane
radiem, autko nie chce odpalić (dotyczy modeli nitro). Sam, co prawda w tym sezonie nie miałem żadnych problemów, ale ściągawka zawsze się przyda.

 

Co sprawdzić, jeśli nasz samochód / model RC nitro nie chce odpalić1. Sprawdź czy świeca zapłonowa (ang.: glow plug) jest w porządku. Można to zrobić w prosty sposób wykręcając ją i przykładając do startera. Jeśli świeca zacznie się zażyć to jest w ok.

2. Jeśli linka zapłonowa (ang.: pull starter) stawia bardzo duży opór podczas prób rozruchu, może to oznaczać zalany silnik. Aby usunąć nadmiar paliwa z komory silnika, należy wykręcić święcę zapłonową, odwrócić nasz model do góry nogami i kilkakrotnie pociągnąć za linkę zapłonową. Powinno to usunąć nadmiar paliwa znajdujący się w silniku. Po oczyszczeniu silnika montujemy ponownie święcę i próbujemy uruchomić nasz model.

3. Sprawdź czy paliwo jest w porządku (jaka jest jego data ważności)? Otwarte paliwo nitro może bardzo szybko stracić swoje właściwości powodując problemy z uruchomieniem modelu, szczególnie, jeśli przechowywane było przez długi czas w bardzo zimnym lub bardzo gorącym miejscu. Warto w tym momencie rozważyć zakup nowej puszki i spróbować ponownie.

Paliwo powinno być przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu.4. Sprawdź przewody paliwowe modelu. Nawet mała dziurka może spowodować problemy z zapłonem. Jeśli któryś z przewodów jest uszkodzony wymień cały komplet. Warto mieć stale w zapasie dodatkowy komplet przewodów paliwowych.


Tagi
PowerBuilder Tetris
D - TetrisProgramowanie iOS

C# ToolBox

SQL / TSQL / PLSQL ToolBox

Linux / Unix ToolBox

Zaprzyjaznione Strony

Sprite Bandits

Cake Time