Blog > Komentarze do wpisu
Mac OS 10.6 - Hibernacja
Niedawno, z przyczyn niezależnych, musiałem przeinstalować system mojego Mac'a (Snow Leopard 10.6.x). Był to mój pierwszy raz i niestety każdego dnia dowiaduje się co przeoczyłem. Jedną z takich rzeczy były aliasy, z mojego pliku .bash_profile (cały plik s.... trafił), stworzone do ustawiania trybu hibernacji systemy.

 

Uwaga! Począwszy od wersji Mac OS Lion, Apple zaleca korzystanie jedynie z opcji hibernacji 0, 3 oraz 25. Wiecej informacji na ten temat można znaleźć wprowadzając na konsoli polecenie man pmset. 

>>> ZACZYNAMY <<<

 

Niedawno, z przyczyn niezależnych, musiałem przeinstalować system mojego Mac'a (Snow Leopard 10.6.x).


Był to mój pierwszy raz i niestety każdego dnia dowiaduje się co przeoczyłem. Jedną z takich rzeczy były aliasy, z mojego pliku .bash_profile (cały plik s.... trafił), stworzone do ustawiania trybu hibernacji systemy.

 

Kończąc pracę z systemem Mac OS możesz go bądź wyłączyć "shutdown" bądź wprowadzić w stan uśpienia "sleep".

 

Ten drugi tryb sygnalizowany jest przez wolno migającą białą diodę znajdującą się z przodu, w prawej, dolnej części obudowy (MacBook Pro).

 

W zależności od ustawień systemu przejście w tryb uśpienia "na bateriach" może spowodować ich wyczerpanie, a jednocześnie utratę naszych niezapisanych danych. Inne ustawienia spowodują, że po rozładowaniu baterii komputer przejdzie w tzw. tryb "safe sleep", zapisując dane z pamięci RAM na dysku twardym. Gdy np. wiemy, że nie będziemy korzystać z komputera przez kilka godzin, warto go bądź wyłączyć bądź zmusić do natychmiastowego przejścia w tryb "safe sleep" oszczędzając w ten sposób baterie.

 

Poniższe polecenie, wywołane z terminala pozwoli nam sprawdzić jaki tryb hibernacji jest aktualnie włączony:


> pmset -g | grep hibernate

 

Terminal - hibernate mode

 

Poniższa zestawienie wyjaśnia dostępne tryby:

 

0    Tzw. legacy "sleep". momencie przejścia w tryb uśpienia dane zapisywane są do pamięci RAM. Tryb ten nie wspiera tzw. "safe sleep" co znaczy, że w momencie, gdy baterie się wyczerpią, dane nie zostaną zapisane na dysk. W trybie tym zarówno wejście jak i wyjście z trybu uśpienia wykonywane są bardzo szybko.


1    Tzw. legacy "safe sleep". W momencie gdy laptop przechodzi w stan uśpienia dane zapisywane są na dysku twardym komputera, co skutkuje zarówno powolnym wejściem w tryb uśpienia jak i przebudzeniem się z niego.

 

3    Tryb domyślny - w momencie przejścia w tryb uśpienia dane zapisywane  są do pamięci RAM, gdy baterie sie wyczerpią następuje przejście do trybu hibernacji (dane zapisywane są na dysku twardym komputera).

 

5    Tryb analogiczny do trybu 1, dostępny w nowszych laptopach, które używają bezpiecznej pamięci wirtualnej "Secure virtual memory".

 

7    Tryb analogiczny do trybu 3, dostępny w nowszych laptopach, które używają bezpiecznej pamięci wirtualnej "Secure virtual memory".


Aby przełączać się w miarę szybko miedzy trybami stworzyłem odpowiednie aliasy w pliku .bash_profile.

 

alias hibernate="pmset -g | grep hibernate"
alias hibernate5="sudo pmset -a hibernatemode 5"
alias hibernate0="sudo pmset -a hibernatemode 0"
alias hibernate3="sudo pmset -a hibernatemode 3"


 

Teraz, aby sprawdzić obecnie używany tryb, wystarczy w terminalu wykonać polecenie hiberna te, a aby go zmienić odpowiednio jedno z poniższych:

 

>hibernate5
>hibernate0
>hibernate2

 

Ściąga:

Jeśli nie macie utworzonego pliku .bash_profile (powinien znajdować sie w katalogu głównym waszego użytkownika, np.:

 

/User/m0rt1m3r

 

możecie go utworzyć  wykonując polecenie:

 

>touch .bash_profile

 

Do edycji tak utworzonego pliku można użyć pico – edytor dostępny prosto z terminala:

 

>pico

 

Podstawowe polecenia edytora są widoczne na ekranie.

 

Edytor pico

poniedziałek, 08 sierpnia 2011, m0rt1m3r
Tagi: Mac OS

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Neo, *.noisetor.net
2012/10/28 00:57:32
Odkad zainstalowalem Mountain Lion na MacBooku Pro z 2010 roku nie moge korzystac trybow safe sleep. Po przejsciu w stan hibernacji komputer nie budzi sie :( Mial ktos podobny problem?
-
2012/10/28 01:30:23
Wyglada na to ze Apple zmienilo cos w swoim podsystemie zarzadzania energia. Obecnie rekomendowane tryby to 0, 3 i 25. Wiecej szczegolow znajdziesz wykonujac man pmset.

Mialem dokladnie ten sam problem po zainstalowaniu Mountain Lion. Zaczalem korzystac z trybu 25:

sudo pmset -a hibernatemode 25
-
2012/10/28 01:36:34
>man pmset

...

"We do not recommend modifying hibernation settings. Any changes you make are not supported. If you choose to do so anyway, we recommend using one of these three settings. For your sake and mine, please don't use anything other 0, 3, or 25.

hibernatemode = 0 (binary 0000) by default on supported desktops. The system will not back memory up to persistent storage. The system must wake from the contents of memory; the system will lose context on power loss. This is, historically, plain old sleep.

hibernatemode = 3 (binary 0011) by default on supported portables. The system will store a copy of memory to persistent storage (the disk), and will power memory during sleep. The system will wake from memory, unless a power loss forces it to restore from disk image.

hibernatemode = 25 (binary 0001 1001) is only settable via pmset. The system will store a copy of memory to persistent storage (the disk), and will remove power to memory. The system will restore from disk image. If you want "hibernation" - slower sleeps, slower wakes, and better battery life, you should use this setting."
-
2012/11/06 22:28:35
PowerBuilder Tetris
D - TetrisProgramowanie iOS

C# ToolBox

SQL / TSQL / PLSQL ToolBox

Linux / Unix ToolBox

Zaprzyjaznione Strony

Sprite Bandits

Cake Time